Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O pseudovlastencích aneb nebezpeční jsme si nejvíc sami sobě

Česká historická zkušenost není jen masarykovské Československo pyšnící se demokracií, která zdaleka nebyla samozřejmostí. Je to také moment, kdy se národ stal nepokrytě rasistickým, udavačským a nebezpečným i sám sobě.

Možná bychom si dnes měli připomínat právě druhou republiku a pohlédnout tak na tu nejtemnější minulost československých dějin. Ta může sloužit i jako ideální vědecká laboratoř, jak píše ve svém článku Erik Tabery, pro zkoumání české národní povahy, která se ukazuje, „když jde do tuhého“. Možná bychom se díky pohledu zpět dokázali vyvarovat chyb, které v Československu zapříčinily vzestup české verze totalitně-antisemitského režimu. Ten rostl celých 5 měsíců až do 15. března 1939, kdy ho nahradil Protektorát Čechy a Morava.

Od toho je historie, abychom se poučili - ne jinak

V dnešní době se více bojím těch pseudovlastenců, kteří teď vylézají z kdejaké nory, než lidí, kteří utíkají ze svých zemí, aby si často zachránili život. Tito samozvaní vlastenci až nápadně připomínají ty, kteří morálně apelovali na své krajany, že židovský živel je cesta do zkázy, že je jim třeba zakázat živnosti, že je třeba nenávidět Romy za „nečeskou krev“ a že je třeba poplivat demokracii, která je ve všem pomalá a parlament je jenom žvanírna, jak ostatně parlament nazval vedle současného vicepremiéra i Klement Gottwald.

Ne náhodou v době druhé republiky zaznívaly hlasy, které i nyní můžeme slyšet v české společnosti. Stejně jako kdysi pliveme na své hrdiny a obdivujeme mocné muže, kteří se rozhodují podle své vlastní vůle a nerespektují Masarykovo moudro, podle kterého “demokracie je diskuze“. Pro mnohé pseudovlastence byla nenávist a udavačství dobře promyšleným ekonomickým kalkulem a byli to často ti, kteří demokracii kdysi ztotožňovali s hospodářským vzestupem. Demokracie činí člověka svobodným, ale ne nutně bohatým, jak tvrdil v roce 2009 zesnulý německo-britský sociolog Ralf Dahrendorf. „Kdo si myslí, že se díky demokracii stane bohatým, ten začne při první recesi pochybovat o jejích institucích,“ napsal tento známý politolog.

Stejně jako kdysi se někteří snaží homogenizovat společnost a sjednotit ji v jeden jediný hlas. Dříve jsme nenáviděli šlechtu, protože nás vykořisťovala, později zas buržoazii, protože nás vykořisťovala, v dnešní době nenávidíme Romy, protože nás okrádají, a ještě více nenávidíme migranty, kteří jsou „prostě jiní“. Uprchlíci jsou lidé, které český fousek neuvidí na dovolené v Chorvatsku, a i kdyby je viděl a cestoval do zemí, odkud odcházejí, tak se s nimi bavit nebude, protože co není české, není ani hezké, a hlavně, co by se o ně zajímal, oni o nás také nic nevědí.

„Každý má mít právo a svobodu vyznávat, zvěstovat, nabízet a šířit svou víru, svou zkušenost s poznáním pravdy – ale nikdo nemá právo ji druhým vnucovat násilím. Oddanost pravdě musí být spojena s respektem ke svobodě druhých hledat ji podle svého vlastního svědomí,“ napsal Tomáš Halík ve své knize "Žít v dialogu".

Jak moc jsme se tedy posunuli od doby demokratické první republiky? Už Bedřich Loewenstein vznesl kritiku Tomáše G. Masaryka, který nám svým introvertním „lidovým“ češstvím nedal příklad politiky bez alternativ a spojenců. Nevědomky jsme se podle něj sami vmanipulovali do slepé uličky.

Netřeba však zoufat, na rozdíl od konce třicátých let máme kolem sebe spojence, kteří jsou nám ekonomickou a vojenskou oporou. Měli bychom se jich držet, protože z historické zkušenosti víme, že osamocené národy, a zvláště ten národ český, je o samotě nejzranitelnější. Stejně jako kdysi v historii, největším nebezpečím jsme si sami. A pokud nepřekročíme svůj vlastní stín, bude nás čekat jen další národní tragédie. Stejně jako člověk potřebuje druhé, aby byl člověkem, tak národ potřebuje spojence.

Otcové zakladatelé našeho národa, kteří stavěli základy národnímu uvědomění, rozhodně nemysleli v intencích – Čechy bíle, Čechy mé. Tomáš Garrigue Masaryk postavil základy našeho státu na pilířích demokracie a na odkazu Jana Husa a Karla Havlíčka Borovského. Kdo zná tyto myslitele, může přemýšlet, co znamená býti Čechem. Právě jejich příběhy jsou ukázkou toho, jak důležitá je odvaha jít v nutnosti proti většinovému názoru.

Článek byl publikován 20. února 2016 pro The Student Times

Autor: Tomáš Heller | sobota 8.10.2016 9:28 | karma článku: 15,67 | přečteno: 573x
  • Další články autora

Tomáš Heller

Typicky česká cesta

Mentální posun, který se v celé kráse ukázal v parlamentních volbách 2017 a v přímé prezidentské volbě v roce 2018, nás nasměroval na typicky českou cestu.

1.2.2018 v 8:02 | Karma: 17,41 | Přečteno: 655x | Diskuse| Společnost

Tomáš Heller

Otevřít českou otázku

Od politiků a z médií často slýcháváme, že společnost je rozdělená. Mají pravdu. Kde ale hledat podstatu tohoto rozdělení, jehož svědky jsme denně?

19.10.2017 v 23:22 | Karma: 9,13 | Přečteno: 387x | Diskuse| Společnost

Tomáš Heller

O Zemanových voličích

Dobrá kritika je pro autora vždy platnější nežli plácání po zádech. Rozšiřuje jeho uvažování a prohlubuje úvahu. Tento článek reaguje na kritiku předchozího článku "Kdo jsou Zemanovi voliči".

27.4.2017 v 19:42 | Karma: 18,84 | Přečteno: 1404x | Diskuse| Politika

Tomáš Heller

Kdo jsou Zemanovi voliči

Miloš Zeman je oblíben. Jeho podpora dosahuje i přes neurvalé chování a nezodpovědné výroky solidních výsledků.? Co vede pohrdané a zneužité k podpoře jimi pohrdajícího prospěcháře?

8.4.2017 v 0:31 | Karma: 41,96 | Přečteno: 6734x | Společnost

Tomáš Heller

Nejnaléhavější úkol

Prezidentské volby se blíží. Drahoš oznámil kandidaturu a Ovčáček jménem Miloše Zemana pouští špínu.

3.4.2017 v 17:06 | Karma: 17,27 | Přečteno: 513x | Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1420x
Autor je prostý pisálek a nenapravitelný optimista.

Mezi jeho zájmy patří četba, hudba a cestování, ale nejvíce si váží kvalitně prožitého času s rodinou a přáteli.

Seznam rubrik